کاربرد لوله های پلی اتیلن در مصارف دریایی

کاربرد لوله های پلی اتیلن در مصارف دریاییReviewed by Jingermachine-admin on Dec 3Rating:

کاربرد لوله های پلی اتیلن در مصارف دریایی
در اوایل دهه ۱۹۶۰ در زمان کوتاهی پس از اولین معرفی ،پلی اتیلن بطور چشمگیری در مصارف دریایی همچون تخلیه فاضلاب، انتقال سیال از زیر رودخانه یا دریاچه و گرفتن اب شیرین و شور مورد استفاده قرار گرفته است. ایمن بودن در مقابل خوردگی گالوانیک یکی از دلایل اصلی برای انتخاب لوله پلی اتیلن است. ترکیب هوا و اب و بویژه اب دریا میتواند بسیار خورنده باشد اما دیگر ویژگیهای مفید لوله پلی اتیلن این لوله ها را تبدیل به گزینه ای مناسب برای مصارف دریایی مینماید.
وزن سبک: جهت ملزومات عملکردی معادل، وزن لوله پلی اتیلن تقریبا یک دهم وزن لوله بتنی و کمتر از نصف لوله چدنی است. جهت کاربرد لوله پلی اتیلن نیازی به تجهیزات سنگین نیست.
شناور بودن: چگالی پلی اتیلن در حدود ۹۶% برای اب تازه . حدود ۹۴% برای اب دریا است و به همین علت لوله پلی اتیلن حتی وقتی که مملو از اب باشد شناور میماند.
جوش لب به لب (بات فیوژن): اتصال بات فیوژن با حرارتی که توسط یک صفحه داغ پلی اتیلن را بصورت سیال در می اورد ایجاد میشود. اتصالت همجوشی گرما به اندازه خود لوله مستحکم هستند و احتمال هر کونه نشت ناشی از اتصال از بین میرود.
انعطاف پذیری: انعطاف پذیری لوله پلی اتیلن این امکان را فراهم میکند که لوله بطور تدریجی غرق شود و خود را با توپوگرافی سطوح زیر اب وفق میدهد. ویژگی انعطاف پذیری این لوله ها باعث سهولت نصب لوله های پلی اتیلن میگردد زیرا نیاز به کاربرد اتصالات کمتر میگردد.
توانایی کشش: لوله پلی اتیلن بعلت خاصیت کششی نسبتا بالا میتواند به راحتی خود را با نیروهای خارجی متغیر ایجاد شده توسط موج یا حرکتهای سیال وفق دهد. ظرفیت بالای کششی و انعطاف پذیری لوله پلی اتیلن امکان خم شدن و تغییر مکان لوه را فراهم میکند بطوزی که لوله پلی اتیلن بدون اسیب دیدن میتواند خود را در مکان جا دهد. خاصیت جمع شوندگی بسیار بالا در راستای لوله از دیگر مزیتهای لوله پلی اتیلن است. مواد غیر انعطاف پذیر معمولی همچون لوله بتنی یا اهنی تنها در برابر تغییر شکلهای کوچکی میتوانند ایمنی و خاصیت بدون نشت بودن خود را حفظ کنند. در فرایند نصبی که از چ