چگونه از پلاستيك مات ظروف شفاف توليد ميكنند؟

چگونه از پلاستيك مات ظروف شفاف توليد ميكنند؟Reviewed by Jingermachine-admin on Dec 9Rating:

چگونه از پلاستیک مات ظروف شفاف تهیه می کنند؟

همانطور که قبلا اشاره شد پلاستیک هایی نظیر پلی استایرن (کریستال) , پت، پلی متیل متاکریلات و پلی کربنات پلاستیک های شفافی هستند و بنابراین ظروفی نیز که از آنها تولید می گردد شفاف است.اما پلاستیک هایی نظیر پلی پروپیلن( PP) که ذاتا مات هستند نیز می توان از آنها ظروف شفافی برای مصارف بهداشتی و دارویی تولید کرد.
پاسخ این مسئله در استفاده از افزودنی خاصی است به نام عوامل شفاف کننده یا هسته ساز.
اضافه کردن ماده افزودنی شفاف کننده یا هسته ساز به آمیزه پلاستیک نیمه بلوری باعث افزایش شفافیت پلاستیک می شود.
پلاستیک های دسته اول از نظر عبور نور در علم مهندسی پلیمر آمرف هستند و پلاستیک های دسته دوم بلوری می باشند.به طور کلی ساختمان پلاستیکهای آمرف از نظر چیدمان مولکولی نامنظم است,بخشی از مولکولهایی که بین دو سلول کریستال قرار گرفته اند آمورف هستند,این دو ساختار نقش بسیار مهمی را در تعیین خواص فیزیکی پلاستیکها به عهده دارند.
عوامل هسته ساز ترکیباتی هستند که درجه بلورینگی پلیمر های نیمه بلوری را کاهش می دهند,مکانیسم این عمل را می توان در عبور ساده تر نور مریی از طریق تشکیل تعداد زیادی میکروکریستال هموژن ,هنگامی که رزین مذاب در حال سرد شدن است ایجاد نمود.بنابراین همانطور که عرض شد پلی پروپیلن بوسیله این مواد نه تنها شفاف می گردد بلکه این مواد تاثیر قابل ملاحظه ای بر ارتقاء سایر خواص مکانیکی آن، پایداری ابعادی ,خواص مکانیکی مانند HDT و مقاومت به ضربه دارند.
نحوه عملکرد شفاف ساز ها چگونه است؟
مبنای عملکرد عوامل شفاف ساز استوار است بر کنترل بلورینگی پلیمرها در مرحله هسته گذاری,به این صورت که با اضافه کردن افزودنی های هسته گذار زمان هسته زایی که اولین مرحله استقرار بلورینگی است کوتاه میشود.
اجراء مرحله اول موجب سرعت ایجاد هسته های تشکیل دهنده بلورها می گردد, حضور تعداد بسیار زیاد هسته که همزمان با سرد شدن پلاستیک و کم شدن فعالیت زنجیرها متقارن می گردد, رشد اندک بلورهای ایجاد شده را به دنبال دارد,این روش سال ها است که برای رسیدن به این هدف در صنایع پلاستیک اجرا می شود.
در کرسیتال های ریز کروی( کریستال اسفرولیت) ساختمان های بلوری از نظر نظم و چیدمان ملکولی از مر کز هسته کریستال به سوی خارج آرایش یافته اند, ملکول های تا خورده و به یکدیگر چسبیده حالت کروی را پدید می آورند, اگر یک عامل هسته ساز به آمیزه یک ماده پلی الفینی نیمه بلوری اضافه شود, این ترکیب موجب کاهش رشد و اندازه ی سلول بلوری آن پلاستیک می شود و خواص اپتیکی و برخی از خواص مکانیکی آن را بهبود می بخشد.
هر قدر اندازه سلول های بلوری کوچکتر باشند عبور نور از داخل پلیمر با سهولت بیشتری انجام می شود و از پراکنده شدن جلوگیری به عمل می آید. لذا شفاف تر و تمیز تر به نظر می آید.
خواص محصولات پلاستیکی مانند پلی اتیلن PEو پلی پروپیلن PPبستگی مستقیم به تعداد,اندازه و کیفیت رشد بلورها (اسفرولیت)دارد.
عوامل هسته ساز از نظر ماهیت شیمیایی چند دسته هستند؟
عوامل هسته ساز از نظر ماهیت شیمیایی ,به دو گروه معدنی و آلی تقسیم می شوند:
موادافزودني معدني مانند تالك،سيليكا،كائولن،كربن بلك.نتايج علمي نشان داده است كه اين مواد از تاثير هسته گذ