منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن

منهول به انگلیسی (Manhole) آدم‌رو یا چاهک بازدید، یک نوع از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می‌شود یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شود. البته همگی در سطح شهر به انواع منهول برخوردیم، دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری‌های مختلفی استفاده می‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و…) و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آن‌ها را با درپوش می‌پوشانند.
منهول‌ها را از جنس بتن، آجر ، پلی اتیلن ، پلاستیک و مواد کامپوزیتی می‌سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود و همچنین درپوش‌های آن‌ها نیز از جنس پلی اتیلن ، فولاد ، چدن و کامپوزیت است.
منهول های پلی اتیلنی نسبت به سایر انواع خصوصیات و ویژگی های بهتری دارند در قسمت ساخت و راه اندازی هزینه ی کم تری دارند. نصب آن ها آسان تر است، نیاز به ماشین آلات سنگین ندارند، در محیط های مختلف از جمله محیط های دارای رطوبت بالا قابل استفاده هستند و تغییر سایز آن به راحتی امکان پذیر و طول عمر بالاتری دارند، در برابر فشارهای مختلف ، سایش، میکروارگانیسم ها و جوندگان مقاوم هستند و هم چنین قابل بازیافت نیز هستند. منهول پلی اتیلن که تاسیسات زیرزمینی(مثل شبکه های فاضلاب کابل های مخابراتی سیستم های صنعتی و فاضلاب خانگی و..) را به سطح زمین متصل میکند و توسط آن امکان دسترسی به این تاسیسات جهت هرگونه عمیات میسر می شود.این گودال باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا امکان حرکت یک انسان درون آن فراهم شود.مهم ترین کاربرد منهول ها را می توان ایجاد ایستگاه های دسترسی به نقاط مختلف شبکه های جمع آوری و انتقال فاضلاب دانست که امکان بازرسی خطوط تهویه طبیعی و نیز تعمیر و نگهداری خطوط فاضلاب رو را فراهم می آورد.

پر استفاده ترين نوع منهول، منهول هاي پلي اتيلني هستند که در کاربردهايي نظير موارد زير استفاده مي شوند:
ـ انتقال فاضلاب
ـ جمع آوري و انتقال آبهاي سطحي از مناطق آلوده
ـ استفاده در واحدهاي شيميايي
ـ تعمير و بازسازي منهول هاي فرسوده
ـ محافظت کننده شيرآلات
– دسترسی آسان به مسیر کابل‌های زیر زمین در سیستم‌های مخابراتی

روتنگران پارسه تولید کننده منهول پلی اتیلن فابریک پلی اتیلن تا ارتفاع ۹مترمی باشد. منهول پلی اتیلن مخزنی فابریک ازجنس پلی اتیلن جهت فاضلاب پلی اتیلن درقطر ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ودرارتفاع ۱-۱٫۵-۲-۲٫۵-۳-۳٫۵-۴-۴٫۵-۵-۵٫۵ (متر) … تولید می شود.این منهولها دارای پله های رفت وآمد می باشندکه جهت لایروبی کار سهل ترانجام گردد. این منهولها جهت نصب شیرآلات درداخل آن نیزاستفاده میشود.

منهول پلی اتیلن

آدم رو پلی اتیلن(منهول) گودالي است که تأسيسات زير زميني (مثل شبکه هاي فاضلاب، کابلهاي مخابراتي و …) را به سطح زمين متصل مي کند وتوسط آن امکان دسترسي به اين تأسيسات جهت هرگونه عمليات ميسر مي شود.
اين گودال بايد به اندازه کافي بزرگ باشد تا امکان حرکت يک انسان درون آن فراهم شود. مهمترين كاربرد آدم روها را مي توان ايجاد ايستگاههاي دسترسي به نقاط مختلف شبكه هاي جمع آوري و انتقال فاضلاب دانست كه امكان بازرسي خطوط، تهويه طبيعي و نيز تعمير و نگهداري خطوط فاضلاب را فراهم مي آورد.
فواید استفاده از منهول های پلی اتیلن:

 • نصب سریع و آسان سریعتراز بتنی و آجری
 • طول عمر بسیار بالا(۵۰ تا ۱۰۰ سال
 • صافی سطح و یکدست بودن فاضلابروها(Invert) که از انسداد در محل جلوگیری میکند
 • حمل و نقل آسان بدلیل سبکی وزن که باعث کاهش هزینه ها میگردد.
 • قیمت رقابتی تمام شده یک منهول کامل (خرید، نصب و اجرا)
 • جلوگیری از لانه گزینی حشرات و جانوران موذی در محل منهول
 • آ ب بندی فوق العاده خصوصا در قسمت کف و اتصالات جهت جلوگیری از نشت آب
 • ضایعات فوق العاده پایین بدلیل عدم شکستگی و تخریب
 • مقاومت بسیار بالا در مقابل زلزله در قیاس با منهولهای بتنی و خصوصا آجری

نصب منهول

نصب منهول و قرار دادن منهول در محل گودال از مهمترین و ساده‌ترین بخشهای اجرای منهول فاضلاب می‌باشد و به دلیل خواص منهول پلی اتیلن این کار بسیار ساده میباشد ولی باید دقت کافی داشت که منهول در جای مناسب قرار گیرد.روش اجرای منهول فاضلاب با دیگر انواع منهول تفاوتی ندارد ولی به دلیل اینکه بیشترین کاربرد منهول‌ها در خطوط و شبکه فاضلاب و جمع‌آوری آبهای سطحی می‌باشد بیشتر با عنوان روش اجرای منهول فاضلاب نام برده می‌‌شود و نصب منهول پلی اتیلن در تمامی کاربردها یکسان می‌باشد.

مزایا و کاربرد منهول

 • قابليت يكی سازی فاضلاب چند واحد آپارتمانی در يك مسير خروجی
 • استفاده از منهول های كوچك در مصرف فاضلاب خانگی
 • نصب سریع
 • هزینه کمتر به علت اتصالات کمتر
 • امكان بازديد دوره ای آن توسط دريچه بازديد و درب منهول
 • جمع آوری آب های سطحی