مقاوم سازی لوله های پلی اتیلن

مقاوم سازی لوله های پلی اتیلنReviewed by Jingermachine-admin on Dec 4Rating:

کاربرد لوله پلی اتیلن در شبکه های توزیع آب و گاز در سراسر جهان از دهه های گذشته رایج شده است. عواملی نظیر کویری بودن مساحت زیادی از ایران و اینکه ایران دومین تولید کننده گاز در دنیاست سبب شدند تا در کشورمان از حدود دو دهه قبل، اقدامات عملی و اجرایی استفاده از لوله های پلی اتیلن در شبکه های توزیع آب و گاز آغاز گردد، درحالیکه مطالعات علمی اولیه مربوط به این موضوع به سال های قبل از آن برمی گردد.
از مهم ترین مزایای لوله های پلی اتیلن در مقایسه با لوله های فولادی می توان به سرعت و سهولت در اجرا، آموزش ساده، مقرون به صرفه بودن و مهم تر از آنها عدم خوردگی و در نتیجه عدم نیاز به پوشش و حفاظت از زنگ زدگی اشاره نمود. با در نظر گرفتن موارد فوق الذکر و با توجه به معضلات و مشکلات موجود در اجرا و نگهداری لوله های فولادی،استفاده از لوله های پلی اتیلن در خطوط انتقال آب بدون هیچ گونه تامل و تردیدی، گزینه ای منطقی و معقول به نظر می رسد. اما به هر حال لازم است در خصوص شناسایی مشکلات و معضلات خاص لوله های پلی اتیلن واتخاذ تدابیر لازم در مواجهه و برخورد با این مسائل احتمالی با رویکردی پیشگام و نگرشی پیشگیرانه اقدام نمود. در این مقاله یک مورد از مشکلات بالقوه در لوله های پلی اتیلن یعنی موضوع صدمه دیدن لوله های پلی اتیلن توسط جوندگان (موش)مورد بررسی قرار گرفته و راه حل علمی آن، یعنی مقاوم سازی لوله در حین تولید شرح داده شده است.
ذکر این مطلب الزامی است که خواص نهایی محصولات پلیمری به شدت وابسته به فرایند شکل دهی آنهاست و امروزه در صنایع تولید لوله های پلی اتیلن علاوه بر اصلاح و بهبود خواص مهندسی پلی اتیلن، نحوه ی شکل دهی آن نیز مدنظر تولیدکنندگان پیشرو این محصولات قرار گرفته است. یکی از روش ها موثر بهبود فرایند شکل دهی صنعت ساخت لوله، روش چند لایه سازی توسط بکارگیری مکانیزم تولید کواکستروژنی است. در این روش خواص لوله به طور هم فزاینده توسط بر هم کنش لایه های مختلف آن بهبود می یابد.
همچنین می توان محصولاتی تولید کرد که توافق بیشتری با نیازهای مصرف کنندگان در صنایع مختلف از جمله صنعت آب و فاضلاب داشته باشد.
در سال های اخیر و پس از استفاده از لوله های پلی اتیلن در شبکه های مختلف آب و گاز کشور، مواردی مبنی بر ایجاد خسارت بر این لوله ها در برخی استان ها مشاهده گردید و پس از تحقیق، علت صدمه دیدن لوله های پلی اتیلن، برخی جوندگان (موش،موریانه) تشخیص داده شده اند.
این تخریب و تهاجم بسته به شرایط اقلیمی که لوله های پلی اتیلن در آن به کار گرفته می شود، متفاوت است. در واقع، جوندگان نه تنها بعلت استفاده از آب موجود در لوله های آبرسانی، بلکه به علت طعم مطلوب محصولات پلیمری نیز به سمت لوله های پلی اتیلنی جذب می شوند. در شرایط خاص کاربرد به عنوان لوله های انتقال آب در برخی موارد حساس، میزان این تهاجم بسیار خطرناک بوده و می تواند سبب وقوع حوادث جبران ناپذیری شود.
به علت ایجاد چنین مشکلاتی در لوله های پلی اتیلن مصرفی در شبکه های انتقال آب و فاضلاب و با عنایت به گست