لوله گاز رسانی پلی اتیلن

لوله گاز رسانی پلی اتیلنReviewed by Jingermachine-admin on Dec 4Rating:

لوله های پلی اتین گاز رسانی
مقدمه
لوله های پلی اتیلن برای اولین بار در دهه ۵۰ میلادی در پروژه های گازرسانی آمریکا استفاده شد و این موضوع در اروپا از دهه ۷۰ میلادی، در کشورهای انگلیس و فرانسه آغاز گردید. میزان مصرف ۱۵۱ کیلومتر در سال ۱۹۵۵ به ۱۶۰۰۰۰ کیلومتر در سال ۱۹۷۰ رسید و امروزه ۹۰ درصد از شبکه توزیع گاز در آمریکا با استفاده از لوله پلی اتیلن است. تجارب ، مشخصات ، استانداردها و دانش فنی تولید لوله های پلی اتیلن در اروپا از طریق ارتباط و همکاری فنی با معتبرترین تولید کننده لوله پلی اتیلن گاز رسانی اروپا به ایران منتقل شد. تولید لوله پلی اتیلن گاز رسانی در یکی از شرکت های داخلی از سال ۱۳۷۸ با متراژ ۵ کیلو متر به ۱۸۰۰ کیلومتر در سال ۱۳۸۲ رشد یافت .
در این مقاله پس از مرور تاریخچه صنعت لوله پلی اتیلن گازرسانی ، نکات فنی و موثر بر کارایی محصول از جمله ویژگی های فیزیکی ، مکانیکی و ساختاری مواد پلی اتیلن مناسب در تولید لوله های گاز رسانی ، تفاوت این گونه مواد با مواد مناسب در کاربردهای دیگر مانند آبرسانی و انتقال فاضلاب ، معیارهای انتخاب مواد اولیه مناسب ، تکنولوژی و شرایط بهینه تولید ، استاندارد ها و دستولرالعمل های کنترل کیفیت ، مرور ، بررسی و جمع بندی می گردد.

لوله پلی اتیلن
مزیت لوله پلی اتیلن از جنبه های مختلف مانند قیمت ، سادگی نصب ، مقاومت در مقابل خوردگی ، عدم تاثیر بر کیفیت سیال ، انعطاف و مقاومت در برابر حرکت خاک و زمین ، سبک بودن وزن تا حدود ۱۵% فولاد ، روش اتصال ساده و سریع ، قابلیت حلقه شدن و تولید با متراژ زیاد و نیاز به اتصالات کمر موجب گسترش روز افزون این صنعت گردیده است.
حساسیت کاربردی موجب گردیده که تولید و عرضه لوله پلی اتیلن گازرسانی در مراحل مختلف از جمله انتخاب مواد، انتخاب تکنولوژی ، شرایط تولید و کنترل کیفیت تحت شرایط و استانداد های خاص و معتبر انجام شود.

دانلود مقاله

تاریخ درج : ۱۳۹۳/۱۱/۰۴


مطالب مرتبط :