لوله کاروگیت تقویت شده با فولاد برای فاضلابهای مدفون

لوله کاروگیت تقویت شده با فولاد برای فاضلابهای مدفونReviewed by Jingermachine-admin on Dec 1Rating:

چکیده:
لوله کاروگیت اسپیرال پلی اتین تقویت شده با فولاد جهت مصارف فاضلاب زیر زمینی یک محصول ابتکاری است. این محصول ترکیبی از مقاومت حلقوی بالا و استحکام فولاد با مقاومت در برابر خوردگی و انعطاف پذیری بالا پلی اتیلن است. مزایای اصلی این لوله ها مقاومت حلقوی برجسته و صرفه جویی در مواد اولیه است.
کلمات کلیدی:تقویت شده با فلز، پلی اتیلن، لوله کاروگیت اسپیرال، مقاومت حلقوی، مصرف مواد اولیه،
فرایند تولید لوله پلی اتیلن کاروگیت تقویت شده با فولاد
ابتدا نوار فولادی را با پوشش دادن با رزین چسبناک در هر دو طرف پوشش دهید.سپس یک لوله پلی اتیلن دیواره توپر را بر روی قالب اصلی دستگاه بپیچید. و اکنون نوار فولادی از پیش روکش شده شکل (v) به خود میگیرد و حال الگوی مارپیچی را در داخل قسمت طراحی شده لوله اصلی قرار دهید و در نهایت لایه پلی اتیلن خارجی نوار تقویت فولادی را پوشش میدهد.با این روش مانع زنگ زدگی نوار فولاد خواهیم شد. در واقع متصل شدن فولاد به پلی اتیلن تحت فشار و ذمای معینی اتفاق میفتد و در نهایت تمامی این لایه ها به یک ساختار دیواره ای یکپارچه منجر میشود.
مزایای لوله کاروگیت تقویت شده با فولاد
مقاومت حلقوی بالا
همواره درخواستهای بسیاری برای لوله های زهکشی قطر بزرگ در بازار جهانی به خصوص در کشورهای در حال توسعه بوده است زیرا لوله پلاستیکی اسپیرال نمیتواند احتیاجات مقاومت حلقوی بالا را براورده سازد به همین علت همواره از لوله های سنتی بتنی استفاده میکردند. اما در رابطه با این لوله های بتنی همواره مشکل خورده شدگی و خاصیت اببندی ضعیف وجود داشته است. بعد از به بازار امدن لوله کاروگیت تقویت شده با فولاد برای اولین بار مهندسین حق انتخاب یک لوله کامپوزیتی پلاستیکی قطر بزرگ دارای مقاومت حلقوی بالا را داشتند.
این لوله کامپوزیتی جدید میتواند مقاومت حلقوی SN8, SN12.5 و SN16 را بطور کلی عرضه کند و این لوله ها میتوانند حتی مقاومت حلقوی بالاتری را در صورت نیاز عرضه کنند. این لوله ها از سایز ۶۰۰ تا ۲۴۰۰ میلیمتر هستند و مناسب برای فاضلابهای سطحی و سیستم فاضلاب میباشد. علاوه بر این لوله کامپوزیتی ضد خوردگی میتواند در شرایط مختلفی مانند مدفون شدن در عمق، بارهای سنگین و خاکهای شور مورد استفاده قرار گیرد.برای مثال، در برخی از نواحی ساحلی بعلت شوری بیش از حد خاک لوله بتنی بعد از مدت کمی شکست میخورد. در گذشته حق انتخاب لوله پلاستیکی با مقاومت حلقوی بالا وجود نداشت اما اکنون لوله کاروگیت تقویت شده با استیل راه حل مناسبی برای این مشکل است.
صرفه جویی در هزینه مواد اولیه
لوله پلی اتیلن کاروگیت تقویت شده با فولاد مصرف پلاستیک را تقریبا تا ۵۰% در مقایسه با دیگر لوله های پلاستیکی فاضلابی دارای همان مقاومت حلقوی و همان قطر کاهش میدهد و این رقم به طور قابل توجهی هزینه های تولید را کاهش میدهد. علت این موفقیت این است که مدول الاستیک کربن استیل ۲۰۰ برابر بیشتر از پلی اتیلن است. این لوله کامپوزیتی میتواند مقاومت حلقوی مد نظر را به راحتی به دست اورد و این امر از طریق تنظیم کردن ضخامت نوار فولادی است. در لوله کاروگیت تقویت شده با فولاد پلی اتیلن یک پوشش محافظتی ضد خوردگی ارائه میکند بنابراین مقدار پلی اتیلن بکار رفته زیاد نمیباشد به اندازه ی ماده نوار فولادی.
پیوند عالی فولاد با پلاستیک
نکته