لوله زهکش | قیمت لوله زهکشی | فروش لوله زهکشی

لوله زهکش

لوله زهکش

زهکشی در لغت به معنی خارج کردن آب اضافی از زمین بوده و یکی از کارهایی است که از ۲۰۰سال قبل مرسوم بوده است استفاده از آب در زهکشی به معنی مدیریت سفره آب زیرزمینی در جهت منابع اقتصادی و اجتماعی در کنار حفظ محیط زیست می باشد. لوله های زهکشی بصورت لوله های کاروگیتی تولید می شوند علت تولید این نوع لوله ها بصورت کاروگیت زهکشی تحمل فشار بار نیوتنی و داشتن مقاومت حلقوی بالاست.

آب اضافی می تواند منجر به مشکلات متعدد برای مالکان و کاربران، به ویژه در بخش کشاورزی، ورزش و اوقات فراغت به عنوان این مشکلات دسترسی به دسترسی به زمین محدود می شود، تولید محصول کاهش می یابد، فرسایش خاک رخ می دهد . بنابراین، زهکشی مؤثر، جزء حیاتی هر طرح مدیریت آب سطحی است. اغلب زهکشی طبیعی کافی نیست و سیستم های مهندسی مورد نیاز است.

لوله ای که انتقال آب را از یک مکان به دیگری تسهیل می کند، به عنوان یک لوله زهکشی شناخته می شود. آنها از اهمیت زیادی برخوردار هستند، زیرا آنها مهمترین وظیفه دفع فاضلاب از خانه ها و یا صنعت ما را انجام می دهند. آنها همچنین برای جلوگیری از سیلابی که به دلیل شرایط آب و هوایی و فرسایش خاک ایجاد می شود، اهمیت دارند. در حال حاضر، انواع مختلفی از لوله های زهکشی که برای انواع مختلف مشکلات زهکشی استفاده می شوند وجود دارد. امروزه بیشترین استفاده از لوله های زهکشی لوله های PVC و پلی اتیلن زهکشی است. با این حال، به غیر از این، لوله های دیگری نیز وجود دارند که برای مدیریت جریان فاضلاب استفاده می شوند.

در دسترس بودن محلی، هزینه موثر، قدرت و دوام آن، بیشترین استفاده از لوله های زهکشی است. یکی دیگر از دلایل اینکه این لوله ها در مقیاس وسیع استفاده می شود، طبیعت سازگار با محیط زیست و ویژگی غیر قابل اشتعال آن بر خلاف سایر لوله های پلاستیکی است.
لوله های زهکشی یک محیط زیست دوستانه و قوی تر از پلاستیک می باشد. گرچه این لوله ها قوی و سازگار با محیط زیست هستند، آنها باید در یک دوره زمانی جایگزین شوند زیرا ممکن است به علت شرایط شدید آب و هوا و فشار فاضلاب ترک ها ایجاد شود.

حوضه زهکشی، هر منطقه ای از زمین است که بارندگی به یک خیابان معمولی جمع آوری و تخلیه می شود ، مانند یک رودخانه، خلیج. حوضه زهکشی به وسیله جمع آوری تمام آب در ناحیه ای که تحت پوشش حوضه قرار دارد و به یک نقطه واحد هدایت می شود، به عنوان یک قیف عمل می کند. حوضه زهکشی شامل تمام سطوح آب از بارش باران، بارش برف، و جریانهای مجاور آن است که به سمت جریان مشترک و همچنین آب های زیرزمینی در زیر سطح زمین قرار دارند. لوله های زهکشی، حذف سریع و موثر آب از سطح جاده های ما را تسهیل می کنند. به طور موثر مدیریت آب باران و رفع موثر آب از راه های ما در تلاش های ما برای جلوگیری از فرسایش و گسترش طول عمر زیرساخت های ما ضروری است.

لوله های زهکشی براساس استاندارد DIN1187 آلمان تولید و عرضه میگردد.

لوله های کاروگیت زهکشی با مواد upvc و مواد افزودنی  استابلایزرهای خاص تولید می شود.

لوله های یو پی وی سی زهکش مشبک شرکت روتنگران پارسه در سایزهای (۲۰۰-۱۶۰-۱۲۵-۱۰۰) میلی متر و بر اساس استاندارد DIN1187 و استاندارد ملی ایران به شماره ۷۶۶۹ تولید می گردد.
لوله زهکش روتنگران پارسه

جریان آب های زیرزمینی به سیستم های زهکشی منظم به طور معمول توسط توانایی خاک برای رها کردن آب های زیرزمینی محدود می شود؛ سوراخ های لوله تقریبا هرگز اثربخشی سیستم را محدود نمی کند. زهکشی منظم به طور معمول با سطوح خاکی بومی صورت می گیرد، اما یک کوره دانه ای باعث بهبود پاسخ زهکشی و پشتیبانی ساختاری خواهد شد. در برخی از برنامه های کاربردی، جت ژئوتکستایل در خارج از لوله برای کاهش حجم جامدات معلق و رسوب از ورود به سیستم زهکشی استفاده می شود.

زهکشی می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. بسیاری از مناطق دارای برخی از زهکشی طبیعی هستند. این بدان معنی است که آب اضافی از زمین های کشاورزان به سوی باتلاق ها و یا دریاچه ها و رودخانه ها جریان دارد.
سیستم تخلیه در داخل خانه شما به طور کامل توسط گرانش کار می کند، که اجازه می دهد فاضلاب از طریق یک سری لوله های با قطر بزرگ به سمت پایین حرکت کند.
لوله های زهکشی بصورت تمام مشبک-نیمه مشبک و ساده تولید و به منظور استفاده در زمین های کشاورزی -اطراف ساختمانها-پل ها- جاده ها  و زمین های ورزشی کاربرد دارد.لوله های زهکشی بصورت کلافهای ۳۶-۷۰و۱۰۰متری تولید می گردد.

لوله های زهکشی را می توان در جت ژئوتکستایل  غربال کرد تا متوقف شود که سوراخ ها توسط مواد خوب در تعلیق در آب های زمین مسدود شوند. لوله های تخلیه دارای یک سیستم نوآورانه برای تسهیل استقرار سریع است.

زهکشی میدان یک شبکه زیرزمینی لوله ای است که برای جمع آوری آب های زیرزمینی یا آب سطحی مورد استفاده قرار می گیرد.آب های زیرزمینی از طریق سوراخ ها وارد لوله های دفن شده می شوند. زهکش ها به طور معمول به یک خلیج محلی یا دیگر آبراه ها تخلیه می شود. نوع خاک بومی و محصولاتی که در این محل رشد می کنند قطر، فاصله و عمق دفن را برای رشد مطلوب محصول تعیین می کند

امروزه بیشترین استفاده از لوله های زهکشی لوله های PVC و پلی اتیلن زهکشی است. با این حال، به غیر از این، لوله های دیگری نیز وجود دارند که برای مدیریت جریان فاضلاب استفاده می شوند

این سیستم زهکشی زیرزمینی یک راه حل مناسب برای جمع آوری آب بیش از حد و انتقال آن از طریق لوله های زیرزمینی به یک محوطه مناسب تخلیه است. فاضلاب از طریق این کانال های زیرزمینی عبور می کند که حتی آن را کثیف نمی بیند یا بوی نمی گیرد.

لوله های زهکشی سفت و سخت جایگزین کاشی سرامیکی یا خاک رس در گذشته شده است. و نصب انها بسیار آسان تر است. یکی دیگر از مزایای لوله زهکشی  سفت و سخت بودنش است که به شما اجازه می دهد تا لوله های خود را در شیب مناسب تنظیم کنید.

عملکرد سیستم زهکشی کنترل میزان آب است، در حالی که عملکرد اصلی سیستم زهکشی جمع آوری، انتقال و دفع آب از طریق خروجی ها است. در بعضی موارد، تمایز اضافی بین جمع کننده و سیستم های اصلی زهکشی ایجاد می شود.

یک لوله زهکشی نیز می تواند در نزدیکی خانه به عنوان یک کاشی تخلیه استفاده شود؛ در این حالت، لوله زهکشی معمولا به یک پمپ مخزن متصل می شود. شیب مناسب لوله تخلیه سوراخدار برای تخلیه مطلوب مهم است. یک لوله زهکشی به درستی نصب می شود تا آب ایستاده را از بین ببرد.

مزیت های لوله های UPVC زهکش نسبت به انواع دیگر لوله ها :

عمر مفید طولانی آنها نسبت به لوله های سیمانی یا سفالی
سبک بودن وزن و حمل و نقل آسان
سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب و کارگذاری لوله
مقاومت در مقابل املاح شیمیایی آب و خاک
قابلیت انعطاف پذیری
داشتن منافذ ورودی های یکنواخت
به دلیل Rigid بودن UPVC احتمال انسداد در سوراخ ها و همچنین تغییرات طول و  عرض سوراخ ها در لوله های زهکش UPVC بسیار نادرتر از سایر لوله های پلیمری  سوراخ دار می باشد. به همین دلیل لوله های سوراخ دار UPVC زهکش در دنیا به  عنوان پر مصرف ترین لوله پلیمری در بخش زهکش می باشد. به دلیل کاروگیت (کنگره ای) بودن لوله زهکش ، تحمل بار خارجی آنها (Ring Stiffness) بسیار بالاتر از لوله های صاف می باشد.لوله ها ی زهکش در فشارهای SN4 16KN تولید وعرضه می گردد.
مشخصات لوله زهکش روتنگران پارسه

مشخصات سوراخ لوله های زهکش:

مشخصات سوراخ لوله های زهکش

کاربرد لوله های زهکش:

باقی ماندن آب در زمین که می تواند بدلیل باران شدید و مداوم، نشت از رودخانه ها و کانال ها بالا بودن سطح آب های زیرزمینی وجود موانع طبیعی و مصنوعی در مسیر حرکت آب های زیرسطحی و … می باشد. باعث پرشدن خلل و فرج خاک و کاهش اکسیژن آن کاهش فعالیت میکرو ارگانیزم ها و در نهایت باعث کاهش کیفیت خاک و در نتیجه ازبین رفتن گیاهان و موجودات زنده در خاک می شود. به منظور بهبود کیفیت و جلوگیری از تخریب خاک با استفاده از زهکشی آب و املاح اضافی از خاک خارج و شرایط مناسب برای کشت گیاهان فراهم گردد.

کاربرد لوله زهکش روتنگران پارسه

عمده ترین کاربرد لوله های زهکشی به شرح ذیل می باشد:

۱-خارج کردن آب حاصل از آبشویی زمین های شور و تبدیل زمین ها به مزارع قابل کشت

۲-خارج ساختن آب اضافی حاصل از بارندگی و آبیاری در مزارع و درنتیجه حفظ کیفیت آن

۳-خارج ساختن آب اضافی ساختمانها بمنظور جلوگیری از تخریب

۴-خارج ساختن آب اضافی زمین های کشاورزی و فضای سبز بمنظور حفظ کیفیت آن

سبک بودن-مقاوم بودن-قابل انعطاف بودن از مزایای مهم این نوع لوله ها می باشد.

لوله های زهکشی برای رفع نیازهای سخت و سخت تر برای تخلیه زیرزمینی مورد نیاز است. سیستم های زهکشی ساختمان تخلیه آب باران و مایع برف از طریق زهکشی و زهکشی به محل زهکشی ساختمان اصلی. در ساخت و ساز جاده، آب سطحی از باران یا بارش برف جمع آوری شده و جذب شده توسط سیستم های زهکشی، در نتیجه جلوگیری از آسیب ساختاری و خطر برای ترافیک. لوله های با سطح داخلی صاف و پروفیل های دایره ای در خارج به خصوص در ساخت و ساز جاده ها و تونل ها استفاده می شود، اما همچنین در زهکشی ساختمان ها استفاده می شود.

یک لوله زهکشی لوله ای  است که آب را از یک منطقه خاص حذف می کند. انواع مختلفی از لوله های زهکشی وجود دارد. برخی از آنها به منظور تخلیه آب از سقف، در حالی که دیگران برای تخلیه آب از زمین استفاده می شود. این نوع از حذف آب برای جلوگیری از سیل زیرزمین، آسیب رساندن به سازه ها، فرسایش خاک و ایجاد شرایط مشابه باتلاق در اطراف خانه یا اموال شخصی ضروری است. اغلب این لوله های تخلیه از پلاستیک، بتن، پلی وینیل کلراید (PVC) یا سرامیک ساخته می شوند.

برخی از انواع لوله های زهکشی را از طریق سوراخ ها در مفاصل خود در آب می گیرند در حالیکه لوله های دیگر به صورت طولی در آب وارد سوراخ ها می شوند. مهم است که یک ماده را انتخاب کنید که به اندازه کافی قوی برای کار خود باشد تا اینکه برای نصب آسان باشد. انتخاب تنها بر اساس قیمت معمولا بهترین گزینه نیست.

نصب یک لوله زهکشی، می توان اطمینان حاصل کرد که رواناب به درستی جمع آوری شده و پراکنده شده است. سپس می توانید لوله تخلیه خود را با سنگ زهکشی احاطه کرده و پایه پایدار را ایجاد کنید. سیستم شما می تواند با لوله تخلیه انعطاف پذیر ارتباط داشته باشد و به سیستم فاضلاب با لوله فاضلاب متصل شود

پیشرفت فناوری های تولید، عدم دسترسی به شن و ماسه مناسب درهمه مناطق و افزایش هزینه های حمل و کارگذاری باعث تحول درعرصه تولید محصولات زهکشی شده است به طوری که امروزه استفاده ازلوله های زهکشی از جنس پی وی سی با پوششی از الیاف مصنوعی متداول شده است. درحال حاضردرتعداد زیادی ازکشورهای دنیا کاربرد لوله های زهکش با ئوشش فیلتر مصنوعی به علت مزایای زیادآن  نسبت به دیگرانواع لوله های زهکشی بسیار متداول شده است.در ایران نیز با مطالعات انجام شده وآگاهی از مزایای این نوع لوله، کاربردآن درچند طرح ملی شروع و تقاضای استفاده از این لوله هارو به افزایش است.

مزایای لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی از جمله مزایای عمده لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی نسبت به لوله های زهکشی معمولی می توان به موارد زیر اشاره نمود: قیمت فیلترهای مصنوعی در مقایسه با فیلترهای شن و ماسه بسیار ارزان تر می باشند. هزینه تهیه حمل شن و ماسه بندی شده حذف می گردد.

از لحاظ کارگذاری لوله های زهکش دارای فیلتر مصنوعی نیاز به تراشه کوچکتری داشته و بنابراین هزینه نصب،به شدت کاهش می یابد.

سرعت نصب لوله های زهکشی با فیلتر مصنوعی بسار بالاتر می باشد. پوشش ایجاد شده در اطراف لوله های زهکشی یکنواختی ودوام بیشتری دارد.

سهولت ورود آب به لوله های زهکشی و افزایش راندمان فیلتراسیون وشیرین سازی زمین.

زهکشی زمین روتنگران پارسه

نقش فیلترهای مصنوعی در لوله های زهکش:

فیلتر با پوشش اطراف لوله زهکش مواد دارای خلل و فرجی می باشد که منظور یک یا چند کارکرد مورد استفاده قرار می گیرد . این پوشش می تواند به عنوان پشتیبان مکانیکی لوله و پایه منظور ایجاد حائل بین لوله و خاک به منظور جلوگیری از ورود ذرات به درون لوله وگرفتگی منافذ زهکشی بکاررود. به طور کلی کارکردهای پوشش لوله را به شرح زیرمیتوان بیان نمود:

۱-نقش هیدرولیکی: ایجاد فضای با خلل و فرج بالا و در نتیجه ایجاد نفوذپذیری مناسب و کاهش مقاومت در اطراف و درون منافذ لوله زهکش.

۲-نقش مکانیکی: ایجاد پشتیبان و محافذ در جهت شعاع لوله و جلوگیری از ایجاد خمش اضافی و صدمه دیدن لوله در اثر نیروی وارده ناشی از بار خاک.

۳-نقش بسترسازی: ایجاد بستری در زیر لوله به منظور جلوگیری از جابجایی لوله در زمان کارگذاری و بعد از آن در اثر بار خاک.

مشخصات لوله های زهکشی با پوشش فیلتر مصنوعی:

با توجه به گذشت مدت زمان کوتاهی از کاربرد این لوله ها در داخل کشور، در این خصوص استاندارد ملی تدوین نگردیده است. مشخصات ارائه شده برای این لوله ها براساس استاندارد کشور هلند به شماره ۷۰۹۰ می باشد.

مشخصات لوله های زهکشی با پوشش فیلتر مصنوعی

لوله-زهکش-الیاف-دار-روتنگران-پارسه

انبار کردن لوله های زهکشی بافیلترمصنوعی:

۱-این لوله نیز بایستی مشابه لوله های زهکش بدون پوشش به صورت افقی درانبارنگهداری شوند.

۲-حداکثر دوره زمانی انبارداری این لوله ها سه ماه می باشد. باید سعی شود دوره انبارداری به حداقل کاهش داده شود.

۳-از تماس مستقیم لوله ها با نور خورشید جلوگیریشده و لوله به اندازه مصرف روزانه از انبار خارج شود.

حمل و نقل لوله های زهکشی با فیلتر مصنوعی:

۱-جابجایی لوله در زمان قرار دادن و یا خارج ساختن لوله از انبار و در زمان کارگذاری می بایستی به دقت صورت پذیرد.

۲-برای مهار لوله در زمان بارگیری درکامیون نبایستی ازطناب باریک ونازک استفاده شود.برای اینکار میبایستی از تسمه های پهن پارچه ای کمک گرفته تا باعث صدمه به لوله ها نشود.

۳-لوله های با پوشش معیوب و یا ناقص می بایستی قبل از حمل جدا شوند.

کنترل کیفی:

آزمایشات زیر بر روی لوله ها انجام می پذیرد:

۱-آزمون مقاومت به ضربه

۲-آزمون سفتی،دو پهن شدن

۳-آزمون منافذ آبکش

۴-آزمون کشش با اتصالات بوشنی

۵-آزمون ابعاد

۶-آزمون نشانه گزاری

۷-آزمون وضعیت ظاهری

دانلود اطلاعات فنی محصول

ISIRI 7669: پلاستیک ها- لوله های زهکشی از جنس پلی وینیل کلرید سخت- ویژگی ها و روش های آزمون

گارانتی و خدمات پس از فروش

لوله های زهکش در قطر های ذیل تولید میشوند
لوله زهکش ۱۱۰ م م  – لوله زهکش ۱۲۵ م م –   لوله زهکش ۱۶۰ م م –   لوله زهکش ۲۰۰ م م

کاربرد لوله های زهکشی روتنگران پارسه (مهمترین موارد):
لوله های زهکش در اراضی کشاورزی به منظور خارج ساختن آب اضافه حاصل ازآبیاری یا بارندگی استفاده میشود.
لوله های زهکش در اراضی کشاورزی که به دلایل مختلف خاک آنها شور یا قلیایی گردیده است.
لوله های زهکش زیر ساختمانها، پل ها، جاده ها ودر زمین های ورزشی یا تفریحی کاربرد دارد.

لوله های زهکش درکلاف های ۳۶-۷۰ و۱۰۰ متری تولیدوبسته بندی میگرددودارای اتصالات متنوعی میباشدکه به درخواست مشتری ارائه میگردد:بوشن زهکش -زانو زهکش -سه راه زهکش -چهارراه زهکش.