سپتیک تانک و سپتیک پلی اتیلن

سپتیک تانک

همانطور که می دانید در جاهایی که فاقد شبکه فاضلاب شهری باشند و جنس زمین هم غیرقابل نفوذ باشد یا اینکه سطح آب بالا باشد برای دفع فاضلاب ساختمان های مسکونی ، مجتمع ها ادارات ، رستوران ها و … و حتی مدارس از سپتیک تانک استفاده می نماییم ، اولین سپتیک تانک اجراء شده در ایالات متحده در سال ۱۸۷۶ بوده،جالب است بدانید که اولین پره های جریان باتخته های درخت بلوط ساخته شده بود . بعد از گذشت یک قرن ، اکنون مجموع بزرگی از سپتیک تانک ها احداث شده است . در سال ۱۹۰۳ تعداد زیادی از سپتیک تانک ها با مجموع ظرفیت بیش از یک میلیون گالن در ” بندریک وساراتوگ ” ساخته شده و در سال ۱۹۲۰ سپتیک تانکها با یک شکل مشابه با هم ساخته می شدند . بعد از جنگ جهانی دوم سپتیک تانکها به عنوان مهمترین مجموعه جمع آوری فاضلاب مورد توجه قرارگرفته بود به گونه ای که در دفع فاضلاب منازل مسکونی بیشترین میزان استفاده را به خود اختصاص داده بود.
زدودن فاضلاب از محیط زیست بشری همواره یکی از مهم ترین چالش های جوامع مختلف بوده است . به دلیل مستعد بودن فراوان این مواد در ایجاد بیماری های گوناگون ، انسان ناگزیر است تا فاضلاب ایجاد شده توسط خود را به محیطی بیرون از منطقه زندگی خود انتقال داده و با جمع آوری آن به تصفیه و دفع آن بپردازد . امروزه سیستم های انتقال فاضلاب متشکل از خطوط لوله ، منهول ها ، راکتورهای تصفیه و اجزای ریز و درشت دیگری است که فاضلاب از سرتاسر شهر درون آن ها جاری شده و به مکان مشخصی منتقل می شود . به دلیل وجود باکتری های بی هوازی در فاضلاب و فعالیت آنها ، ترکیبات خورنده و بدبویی نظیر گاز هیدروسولفور تشکیل می شود که وجود آنها لزوم یک طراحی دقیق مهندسی برای خطوط انتقال فاضلاب را موجب می شود . سپتیک تانک پلی اتیلن در شهرهای شمالی می تواند راه گریزی از مشکل پیچیده دفع فاضلاب های مسکونی باشد و به همین دلیل با پیشرفت این سیستم می توانیم به شهری سالم تر و امروزی تر بی اندیشیم . در این سایت به انواع سپتیک تانک و مزایای این سیستم و نحوه دفع فاضلاب و ساختار و اجزاء … این سیستم خواهم پرداخت . از دستگاه های سپتیک تانک پلی اتیلن در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی ، ویلایی ، هتل ها ، مراکز درمانی ، بیمارستان ها ، کارخانجات ، فاضلاب های شهری و روستایی ، مراکز آموزشی ، پادگان ها ، پایانه های باربری و مسافربری و . . . می توان استفاده نمود .
سپتیک تانک مخزنی است که معمولا براساس دیتیل و نقشه قابلیت ساخت را در ابعاد و اندازه های مختلف را دارد.

سپتیک های فاضلابی مراحل از یک دیواره از جنس ورق پلیمری می باشد،مخزن  را جدا کرده و به دو قسمت تقسیم می کند.

در هر سپتیک یک لوله ورودی و یک لوله خروجی وجود داشته و یک دریچه در قست بالایی جهت بازدید و یا نفوذ در مخزن طراحی شده است.

سپتک پلی اتیلن برای اکثر مناطق قابلیت استفاده را دارد و معمولا مناطقی را که جنس زمین غیرقابل نفوذ باشد و نمیتوان از چاه های جاذب استفاده نمود در نواحی روستایی و یا دور از دسترس شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار میگیرد.

سپتیک تانک در پروژه های مختلف منجمله تصفیه فاضلاب آپارتمانها،هتل ها،مسافرخانه ها،بیمارستان ها و کارخانجات می توان استفاده نمود.

سپتیک های پلی اتیلن به دو دسته تقسیم می شود:

۱-سپتیک های افقی

۲-سپتیک های عمودی

از مزیتهای سپتیک تانک های پلی اتیلن پیش ساخته به شرح ذیل می باشد:

۱-نصب سریع و آسان در پروژه

۲-تصفیه دائم

۳-آب بندی کامل

۴-کاملا ایزوله و منعطف

۵-استحکام بالا و امکان دفن تا عمق ۶متر در سطح زمین

۶-مقاومت بالا در برابر خوردگی

۷-مقاوم در برابر اشعهUV

۸-قابلیت ساخت در ابعاد و سایزهای مختلف

سپتیک تانک پلی اتیلن ساده ترین و پر کاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی – انسانی است. سپتیک تانک مخزنی است که در آن فاضلاب به کمک فرایندهایی از قبیل ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی تصفیه می گردد.روتنگران پارسه سپتیک تانک های خود را به دو صورت بتنی و پلی اتیلنی ساخته و عرضه می نماید. از این سپتیک تانک ها بطور گسترده ای در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها، و مجتمع های تفریحی و ورزشی استفاده می شود.

ویژگی های سپتیک پلی اتیلن

همانطور که می دانید فاضلاب و پساب می تواند عامل بسیاری از بیماریها در انسان باشد. این بیماریها می توانند در اثر تماس مستقیم انسان با این پسابها و یا به طور غیر مستقیم از طریق مصرف آب یا غذای الوده به بدن انسان منتقل گردد.لذا برای تضمین سلامت جامعه و افراد دفن ایمنی این پسابها و فاضلابها بسیار حائز اهمیت است.یک سیستم سپتیک تانک کارامد این امر را تحقق می بخشد.سپتیک تانک یک محفظه از جنس پلی اتیلن است که آب بندی شده است و دارای یک لوله ورودی و یک لوله خروجی است.
سپتیکهای پلی اتیلن معمولا مطابق با نقشه کارفرما ساخته وطراحی می شود و مقدار ظرفیت سپتیکها براساس نوع مصرف میباشد.
سپتیک های صنعتی جهت جمع اوری فاضلاب های صنعتی وخانگی مورد استفاده قرار میگیرد
سپتیک های پلی اتیلن بصورت افقی وعمودی طراحی وساخته میشود.

سپتیک تانک پلی اتیلنسپتیک تانک

فاضلاب خانه ها بواسطه ی لوله فاضلاب به داخل سپتیک تانک هدایت میشوند. سپتیک تانک بطور طبیعی فاضلاب را تصفیه میکند و پساب را برای مدت زمان کافی در درون خود نگه میدارد تا زمانی که مایعات و مواد جامد از هم جدا میشوند. فاضلاب، داخل سپتیک تانک سه لایه را تشکیل میدهد. جامدات سبک تر از آب (مانند روغن و چربی) به سمت بالا و روی سطح شناور میشوند و یک لایه کف مانند روی سطح شکل میدهند.جامدات سنگین تر از آب در کف تانک قرار میگیرند و یک لایه از لجن را در کف تانک تشکیل میدهد و حال در این میان یک لایه میانی باقی می ماند که همان فاضلاب تصفیه شده است.

لایه های لجن و پس مانده ها در کف سپتیک تانک باعث رشد و تکثیر باکتریها شده و واکنش های بیولوژیکی که در جریان رشد و تکثیر این باکتری ها اتفاق میفتد مواد آلی الاینده را تجزیه می کند و به این ترتیب فاضلاب تصفیه می گردد. لجن و تفاله هایی که نمی توانند تجزیه شوند، در داخل تانک نگه داشته میشوند تا زمانی که سپتیک تانک تخلیه شود. در آخر فاضلاب تصفیه شده از طریق لوله خروجی از داخل سپتیک تانک خارج میشود. نگهداری صحیح از سپتیک تانک پلی اتیلن بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا اگر یک مخزن فاضلاب عملکرد خوبی نداشته باشد جایگزین کردن سپتیک تانک بسیار هزینه بر خواهد بود و از طرفی دیگر فاضلابی که به درستی و به اندازه کافی تصفیه نشده است ممکن است به ابهای زیرزمینی برسد و انها را الوده کند. اگر به سپتیک تانک خود اهمیت دهید و از ان درست استفاده شود، می تواند برای ۲۵ تا ۳۰ سال برای شما کار کند. روتنگران پارسه تولید کننده سپتیک تانک افقی و عمودی در ظرفیت های مختلف جهت پروژه های صنعتی و خانگی – سپتيک تانک ها در ابعاد ۵-۱۰-۱۵-۲۰-۳۰-۴۰-۵۰ متر مکعب ميباشند.جنس سپتیک ساخته شده از جنس پلی اتیلن میباشد.سپتیکهای پلی اتیلن معمولا مطابق با نقشه کارفرما ساخته وطراحی می شوند و مقدار ظرفیت سپتیکها براساس نوع مصرف میباشد. ویژگی سپتیک تانک پلی اتیلن: مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب آب بندی کامل سپتیک تانک پلی اتیلنی و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از آن جدار بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف سپتیک تانک>پلی اتیلنی سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی سپتیک تانک امکان دفن در زیر زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید سبکی وزن و سهولت حمل

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره قابلیت تحمل بار ترافیکی را دارا بوده و تا عمق ۱۳٫۵ متر زیرزمین قابل دفن هستند.

بدلیل تاکید کارفرما در برخی از پروژه ها برتحمل درجه حرارت بالاتراز ۸۰ درجه سپتیک تانک و مخزن پلی اتیلن دوجداره، این گروه صنعتی نسبت به استفاده از مواد پلی پروپیلن اقدام می نماید