راهنمای نصب لوله تکجداره پلی اتیلن

راهنمای نصب لوله تکجداره پلی اتیلنReviewed by Jingermachine-admin on Dec 9Rating:

لوله کشی آب و فاضلاب

تعریف لوله کشی : لوله/لوله-پلی-اتیلنکشی صنعتی، شاخه/لوله-پلی-اتیلنای است از فناوری/لوله-پلی-اتیلنهای ساخت واحدهای فرایندی (پالایشگاه/لوله-پلی-اتیلنها، کارخانه/لوله-پلی-اتیلنهای پتروشیمی، نیروگاه/لوله-پلی-اتیلنها و /لوله-پلی-اتیلن) که به منزله رگهای درون بدن، اجزای تشکیل دهنده این واحدها را به هم متصل می/لوله-پلی-اتیلنکند. در یک واحد فرایندی مثل پالایشگاه، اجزای گوناگونی وجود دارد، شامل تجهیزات ثابت مثل مخازن، برج/لوله-پلی-اتیلنها، مبدل/لوله-پلی-اتیلنهای گرمایی؛ تجهیزات دوار مثل پمپ/لوله-پلی-اتیلنها، کمپرسورها و دمنده/لوله-پلی-اتیلنها؛ و پیوند دهنده دو جزء پیش گفته یا همان لوله/لوله-پلی-اتیلنهای درون کارخانه که وظیفه اتصال اجزا را به دوش می/لوله-پلی-اتیلنکشد.

لوله/لوله-پلی-اتیلنکشی به نصب لوله/لوله-پلی-اتیلنهای فلزی یا سیمانی و غیره به منظور انتقال مایعات، گازها و گاه جامدات کوچک گفته می/لوله-پلی-اتیلنشود.

در صنعت قطعات (درونی) لوله/لوله-پلی-اتیلنکشی می/لوله-پلی-اتیلنتوانند از چوب، شیشه، فولاد، آلومینیوم، پلاستیک و سیمان ساخته شوند. گاه در صنعت برای قطعات لوله/لوله-پلی-اتیلنکشی از تیتانیوم، کروم و دیگر آلیاژهای فولاد هم استفاده می/لوله-پلی-اتیلنشود.

قطعات درونی یک لوله/لوله-پلی-اتیلنکشی معمولاً برای اندازه/لوله-پلی-اتیلنگیری و کنترل فشار، دما و مقدار جریان بکار میروند. برای لوله/لوله-پلی-اتیلنکشی در خانه/لوله-پلی-اتیلنها در قدیم از لوله/لوله-پلی-اتیلنهای سربی بهره می/لوله-پلی-اتیلنگرفتند ولی امروزه لوله/لوله-پلی-اتیلنهای غیرسربی برای این منظور بکار می/لوله-پلی-اتیلنروند. لوله/لوله-پلی-اتیلنکشی در خانه/لوله-پلی-اتیلنها برای انتقال آب و گاز به منازل و باغچه/لوله-پلی-اتیلنها و تخلیه فاضلاب بکار می/لوله-پلی-اتیلنرود. اخیراً از لوله/لوله-پلی-اتیلنهای پولوپیرن (لوله سبز)برای لوله کشی آب در منازل، تاسیسات و… استفاده می/لوله-پلی-اتیلنشود.

اتصالات

به کمک اتصالات لوله ها در طول های مختلف به هم وصل می شوند تا طول مورد نظر به دست آید ودر عین حال اتصالات پیوستگی و تغییر جهت مسیر لوله کشی را تامین کنند.پیوستگی و امتداد خط لوله با استفاده از بوشن ها مغزی ها و تبدیل ها میسر میشود.برای تغییر مسیر خط لول هااز سه راه چهار راه و زانو استفاده می کنند. کلاهک (کپ)برای بستن دهانه لوله در پوش برای کور کردن دهانه اتصالات و تبدیل ها برای تبدیل قطر دهانه لوله و اتصالات به کار میروند.

مهره ماسورها اتصالاتی بوجود میآورند که به سادگی باز میشوند. مهره ماسوره ها ی رزوهای سه پارچه اند:دو قسمت از آن ها که به دو سر لوله ها پیچ شده و قسمت سوم در حالی که با رزوه قسمت اول درگیر است و برروی قسمت دوم نیز می لغزد این دو تکه را به همدیگر متصل می سازد. دبی در سیستم لوله کشی را به کمک شیر فلکه ها بر اساس نوع جنس قطر و فشار کار طبقه بندی میشوند تنظیم می کنند.

لوله مغزی : قطعه لوله های با طول کمتر از 30 سانیمتر که دو انتهای آن رزوه شده باشد. لوله های بزرگتر از 30 سانتیمتر تکه لوله محسوب میگردند.

سه راهها: مهمترین و پرمصرفترین اتصالات در انشعاب لوله ها هستند. سه راهها مانند زانو در اندازه ها و انواع متنوعی ساخته میشوند.از آن برای انشعاب های 90 درجه استفاده می شود و همواره انشعاب آن با زاویه قائمه است. اگر هر سه خروجی سه راه هم اندازه باشند نوع آن بر حسب قطر لوله مشخص می شود مانند سه راه یک دوم اینچ چنا