تمیز نگه داشتن مواد پلاستیکی با افزودنی های ضدمیکروبی

تمیز نگه داشتن مواد پلاستیکی با افزودنی های ضدمیکروبیReviewed by Jingermachine-admin on Dec 2Rating:

جهان امروز نیاز فزاینده ای به مواد ضدمیکروبی دارد؛ اما از سوی دیگر، محدودیت های انتخاب مواد شیمیایی مناسب برای این امر نیز در حال افزایش است. تامین کنندگان این حوزه دست به استفاده از راه حل های جدید زده اند، و حتی بعضی از آنها به مواد گیاهی موجود در طبیعت بدین منظور روی آورده اند.
با این حال، حل این مسئله با ظهور زیست مندهای مقاوم به پادزی مشکل تر شده است. لیس مولونی، مدیر بازاریابی و توسعه سلامت شرکت سایِسِنت می افزاید: استفاده از مواد ضدمیکروبی موثر علیه زیستمندهای مقاوم به پادزی، نقش حیاتی در کنترل رشد این زیست مندها روی سطح ایفا می کند و مانع از پخش شدن این زیست مندهای مقاوم می گردد.
تعداد کمی از مواد ضدمیکروبی که در تماس با بدن انسان مشکلی ایجاد نمی کنند، می توانند شرایط بالای دمایی فرایندهای بسپارهای گرمانرم را تحمل کنند. یکی از این مواد نقره می باشد. چندین شرکت تولیدکننده-از جمله شرکت سایسنت- مواد ضدمیکروبی حاوی نقره را پیشنهاد می دهند. مواد ضدمیکروبی حاوی نقره از خطرات احتمالی میکروب ها نظیر باکتری ها، قارچ ها، کپک، مخمرها و جلبک- که تمامی آنها توانایی تخریب ماده، لک های دور از دید، آلودگی، بوی نامطبوع و تشکیل فیلم زیستی را دارند- محافظت می-کند.
محصول شرکت سایسنت به نام آجیون، نوعی فناوری رهایش کنترل شده ماده ضدمیکروبی می باشد که با استفاده از یک فرایند تبادل یون برای کنترل میزان رهایش ماده فعال یونی عمل می کند. حامل غیرفعال زئولیتی را می توان با یون های نقره، مس و یا روی فعال کرد. شرکت ساینست چندین گونه با ترکیب های مختلفی از یون های فلزی و گونه هایی با یک نوع یون فلزی تولید می کند.
علت استفاده از زئولیت پایداری آن در شرایط دمایی و فرایندی تحت نیروهای برشی در آمیزه سازی و سایر روش های معمول فرایندی می باشد. مونولی می افزاید: این ماده نمگیر بوده، اما با اجرای مراحل ساده مشکل جذب رطوبت توسط این ماده حل خواهد شد.
مولونی، به عنوان مثال، به شرکت تولیدکننده کاتتر جراحی اشاره می کند که نیاز به ضدمیکروب بودن هر دو سطح داخلی و خارجی این کاتترها امری ضروری است. این شرکت از محصول آجیون ضدمیکروبی به صورت مستربچ بهره می برد (این شرکت همچنین افزودنی خالص را نیز به شرکت هایی که امکان آمیزه سازی را دارند بفروش می رساند). نتایج اخیرِ مطالعات بالینی ۸۶ نوزادی که از کاتترهای ورید نافی استفاده می کردند نشان داد که بیمارانی که با کاتترهای اصلاح نشده تحت مداوا قرار گرفتند نرخ عفونتی برابر ۲۲% داشتند، در حالی که در بیماران معالجه شده با کاتترهای اصلاح شده با آجیون نرخ عفونت برابر ۲% مشاهده شد.
گروه تخصصی ضدمیکروبی دیگر، به نام میکروبان، بیش از ۲۰ فناوری مختلف در سبد خود دارد که از هر دو علم شیمی مواد الی و معدنی در آنها استفاده شده است. اما امروزه توده محصولات گرمانرم که از میکروبان استفاده می کنند با نقره و روی اصلاح می شود. بر اساس ادعای این شرکت، تعادل بین قیمت و کارایی برای کاربران این فناوری قابل قبول است. جاناتان کلَپ، مدیر فنی شرکت میکروبان در انگلیس می افزاید: جاذبه این فناوری منجر به گسترش آن در قاره های مختلف آمریکا، آسیا، اروپا و آفریقا شده است.
وی همچنین اضافه می کند: فناوری های جدید با نگاه بهبود کارایی، همچون افزودنی های نسل آینده، در حال توسعه هستند. امید است این فناوری ها فاصله ایجاد شده بین ضدعفونی کردن سطح با استفاده از شوینده-های مایع و فناوری های موجود را کم کند.
ب