آموزش نصب منهول

منهول پلي اتيلن روتنگران پارسه

شرکت روتنگران پارسه يکي از با کيفيت ترين توليد کننده هاي منهول پلي اتيلن در ايران ميباشد.

منهول پلي اتيلن براي استفاده در سيستمهاي فاضلاب صنعتي و فاضلاب خانگي مورد استفاده قرار ميگيرد. با توجه به استفاده روزافزون از محصولات پليمري در صنايع مختلف جهان، اين محصول ميتواند، جايگزين مناسبي براي منهولهاي بتني و يا سايرمنهولهاي ساخته شده با مصالح بنائي ميباشد.

گارانتي و خدمات پس از فروش محصولات ما :

منهول پلي اتيلن يکي ديگر از محصولات شرکت روتنگران پارسه ميباشد که از بهترين مواد اوليه و بهترين طراحي نسبت به نمونههاي مشابه برخوردار است. منهولهاي روتنگران پارسه با رنج وسيعي از کاربرد در صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و نيروگاهها و خطوط انتقال شهري داراي مشخصات عمومي ذيل مي باشد:
1- هزينه بسيار پائين در ساخت و راه اندازي منهول هاي پلي اتيلن روتنگران پارسه نسبت به منهول هاي بتني
2- نصب منهول پلي اتيلن با سهولت بيشتر و در زمان کمتر نسبت به منهول هاي بتني انجام مي شود.
3- مقاومت در برابر ليستي از مواد شيميائي مختلف از خواص منحصر بفرد منهول هاي پلي اتيلن روتنگران پارسه نسبت به منهول هاي بتني مي باشد.
4- منهول پلي اتيلن روتنگران پارسه نيازي به ماشين آلات سنگين براي اجرا ندارد.
5- منهول پلي اتيلن روتنگران پارسه مي تواند در محيط هاي شيميائي و يا بسيار مرطوب براحتي دوام بياورد .
6- منهول پلي اتيلن روتنگران پارسه نيازي به تعمير ندارد و در صورت نياز به تغييرات در سايز براحتي و به آساني انجام مي شود.
7- منهول پلي اتيلن روتنگران پارسه براحتي در خطوط انتقال فاضلاب قابل نصب مي باشد و هزينه هاي اجرائي پروژه هاي بزرگ را بطور چشمگيري کاهش مي دهد.

راهنماي نصب منهول پلي اتيلن:

تمامي مطالب اين راهنماي نصب بر گرفته شده از استانداردهاي ASTM1759 و ISO13272 و ATV127 ميباشند که در واقع دو استاندارد اول مبناي اصلي استاندارد ملي ايران ميباشد و استاندارد ATV جهت محاسبات نصب و نوع Backfill بکار رفته و موارد Data Base اجرايي مورد استفاده قرار گرفته است.

گارانتي و خدمات پس از فروش محصولات روتنگران پارسه:

از آنجائيكه شركت روتنگران پارسه افتخار حضور در كميته هاي تدوين استاندارد را داشته است لذا حتي الامكان سعي شده موارد مورد نظر استاندارد ملي ايران نه تنها در زمينه نصب و اجرا بلكه قبل از آن در هنگام توليد و مسائل طراحي منهول ها مد نظر قرار داشته باشد تا بتوان محصولي قابل اطمينان براي استفاده با عمري طولاني عرضه نمود.

مواد اوليه مورد استفاده در توليد منهول پلي اتيلن:

مواد بکار رفته در توليد منهولهاي شرکت روتنگران پارسه از مواد پلي اتيلن گريد 3840 ميباشد که ميتوان از مواد HDPE يا LLDPE گريد روتاري مولدينگ نيز براي توليد منهول پلي اتيلني استفاده نمود.

چگونگی ومراحل اجرایی منهول های فاضلاب پلی اتیلن:
مرحله اول :
حفر گودال ، با عمق مورد نیاز با 1/4 برابر اضافه تر از قطر منهول
مرحله دوم :
گرد بری دقیق جهت ورود و خروج لوله ها


مرحله سوم :
استقرار قسمت تحتانی که همانطور که بیان شده باید در بتنی به ضخامت حدود 10 سانتی متر مستقر و با فشار دست کاری کرد که بتن همی سطح زیرین را پر کند و قطعه از ناحیه زیرین کف حباب های هوا نداشته باشد تا کاملا پر و صلب باشد.در حین استقرار لوله به اجرای درست واشر ها باید دقت شود.


مرحله چهارم :
استقرار طبقات منهول سپس پله استیل جا زده شود اجرای طوق بتونی روی قسمت فوقانی ، که در حذف بارهای ترافیکی از روی منهول ضروری است.مرحله پنجم :
پر کردن اطراف منهول که از اهمیت زیاد برخوردار است ملات شفته و آهک با تراکمی که در دستورالعمل ذکر شده است باید کار شود.


نحوه نصب و اجرای منهول پلی اتیلن فاضلاب:
از نظر تحمل بارهای وارده به منهول ها مانند بارهای شعاعی و محوری (Downdrag) و نیز بارهای ترافیکی ، تفاوت هایی بین منهول های بتنی و پلی اتیلنی وجود دارد و اساسا" سازه ی پلی اتیلنی به تنهایی نمی تواند بارهای سنگین بیش از حد طراحی خود را تحمل نماید ، لذا ترکیبی از این دو سازه در اجرای منهول های پلی اتیلنی بکار می رود.
بر اساس استاندارد ASTM 1759 به جای بتن از خاک Class І که حدود 30 سانتی متر در گرداگرد منهول قرار می گیرد و حداقل 95% کوبیده (Compact) می گردد نیز می توان استفاده نمود ولی در عمل بهتر است برای منهول های کوتاهترومکانهائی که بارهای ترافیکی سنگین وجود ندارد اینکار را انجام داد . اما در هر دوصورت حتما" می بایستی از یک دال بتنی مسلح که حدود 20 سانتی متر ضخامت داشته باشد استفاده نمود که قطعا" دریچه منهول نیز برروی این دال قرار می گیرد در صورتیکه جهت پرکردن اطراف منهول های پلی اتیلنی (Backfill) بخواهیم از بتن استفاده کنیم بایستی گود برداری را زیاد باز ننمائیم و حدود 15 سانتی متر در اطراف منهول را با بتن حدود 200 بدون نیاز به میلگرد پر نمائیم. این دیواره بتنی به همراه دیواره ی پلی اتیلنی منهول با هم توانایی تحمل بارهای وارده خصوصا" بارهای ترافیکی را خواهند داشت.
شرکت نوین تکینک هم چنین مبتکر طرحهای جدید جهت نصب و اجرای سریع و آسان این منهول ها با ضریب اطمینان بالا می باشد و آموزش این روشهای اجرا را به طور رایگان به پیمانکاران و مجریان محترم جزو وظایف خود می داند، به طوریکه این منهول ها با اجرای صحیح در طول حداقل 50 سال بدون هیچگونه مشکل ، دوام آورده و دچار خرابی نمی گردند.


این تکنیک کاملا" براساس استانداردهای طراحی منهول ها از جمله استاندارد ASTM 1759 طراحی گردیده و با تقویت پیوسته بیرونی منهول بوسیله دیرک های طولی و رینگ های تقویت حلقوی (Ring Stiffeners) که جهت تحمل بارهای عمودی (Downdrag) و نیز بارهای شعاعی ناشی از عملکرد فشار کاری خاک اطراف منهول ،(g طراحی شده و نیز باکمک نرم افزارهای محاسباتی مانند روش Final elementتحلیل و درستی آنها تائید گردیده است . همچنین در عمل توسط دستگاههای تست مانند تست فشار حلقوی ، تست ضربه پذیری ، تست تعیین Mfi و دانسیته نیز این منهول ها تست و مورد تائید آزمایشگاهی و کنترل کیفی قرار گرفته اند. از آنجائیکه پله های منهول های پلی اتیلنی نقش بسیار زیادی در بالا بودن ضریب ایمنی آنها در هنگام وارد و یا خارج شدن کاربر از آنها را دارد ، لذا شرکت روتنگران پارسه تکینک با استفاده از تکنولوژی روزطراحی و ساخت این منهول ها ، اولین تولید کننده ایست که توانسته این پله ها را به صورت یکپارچه با بدنه منهول ، روی این منهول ها نصب و از موارد احتمالی کنده شدن این پله ها در هنگام استفاده ، به طور کلی جلوگیری نماید و ضریب اطمینان بسیار بالایی را برای آنها ایجاد نماید.

با توجه به اینکه در جریانهای فاضلابی همیشه مواجه با حلال ها و یا اسیدها(خصوصا" اسید سولفوریک) و نیز گازهای ناشی از تجزیه مواد فاضلابی می باشیم ، لذا پله های طراحی شده باید بگونه ای باشند که مانند خود بدنه پلی اتیلنی مقاوم و در مقابل این مواد دچار خوردگی نشوند،لذا شرکت روتنگران پارسه افتخار دارد که اولین تولید کننده ایست که با صرف هزینه های بالاتر ، تمامی این ارینگها و نوارهای آب بندی را از جنس مقاوم EPDM تولید و در این منهولها بکار می برد.

دانش فنی و توان بالای مهندسین شرکت روتنگران پارسه و در کنار تجربه بسیار بالای آنها در زمینه های مختلف طراحی و تولید محصولات پلی اتیلنی و نیز ساخت انواع قالب های این منهول ها ، انعطاف پذیری قابل توجهی در خصوص مشتری مداری از لحاظ تولید انواع منهول های پلی اتیلنی و نیز سایر قطعات را برای استفاده کنندگان ایجاد کرده است و امکان تولید منهول های تخصصی و سفارشی را در حداقل زمان ممکن فراهم آورده است . و این شرکت افتخار دارد که اولین شرکت تولید کننده منهول های پلی اتیلنی به صورت قالب گیری یکپارچه ، تولید انبوه و تک رنگ (زرد) می باشد و در تولید این محصولات هیچگونه مواد ضایعاتی بکار نمی رود .


نصب منهول :

الف – حفاری

بهترین حالت و اندازه گودال جهت جا گذاری منهول پلی اتیلن 1/4 برابر اندازه قطر مهول می باشد تا تراکم خاک طبیعی موجود از بین نرفته و در زمان پرکردن اطراف منهول هزینه اضافه سربار نگردد.

ب – نصب قطعه تحتانی و اتصال لوله

ابتدا محل لوله های ورودی و خروجی را بر روی قطعه تحتانی ایجاد کرده که این محل با برش دایره شکل برابر فطر خارجی لوله میباشد . سپس بتن با ضخامت 10 سانتی متر و عیار 250 جهت زیر سازی در کف گودال ریخته و قطعه تحتانی را قبل از سخت شدن بتن در محل خود مستقر و یا با اعمال حرکت و نیروی چپ وراست ، کاملا قطعه تحتانی بر روی بتن قرار گرفته طوری که مقداری بتن از کناره های قطعه تحتانی بیرون آمده و کلیه خلل و فرج و هوای باقی مانده از زیر خارج شود . باید در نظر داشت طرحی قطعات تحتانی بصورت عمومی انجام و تولید شده و با برشهایی که جهت ورود و خروج لوله ها انجام میگیرد ، دارای مقاومت حلقوی مناسب مانند قطعات میانی و فوقانی نمی باشد لذا در کلیه پروژه ها باید قطعه تحتانی را بعنوان پایه در نظر داشت و از داخل ( شکل هیدرولیک)و اطراف بیرونی را با توجه به ارتفاع منهول مورد استفاده کاملا با مصالح مناسب تا لبه فلنج قطعه فوق پوشاند

اتصال لوله ها به منهول :

هر لوله دو جداره توسط دو واشر یکی از داخل و دیگری از خارج منهول با استقرار روی لوله مطابق شکل قرار میگیرد و با بدنه آبندی میگردد در استفاده از لوله های تکجداره با یک واشر طوقه ای که ابتدا پس از ایجاد محل ورود لوله که برابر است با قطر لوله به اضافه 20 میلی متر که پس از نصب واشر لوله را از داخل آن عبور داده و مستقر میکنیم.

در منهولهای عبوری بهترین حالت این است که لوله یکپارچه از داخل منهول عبور کرده و یک قطاع حدود 120 درجه از روی لوله برداشته و اطراف آنرا با شیب مناسبی پوشش دهید
انتخاب قطعه تحتانی را طوری انجام دهید که حداقل ارتفاع را داشته و امکان نصب لوله مورد نظر را داشته باشد.

اطراف قطعه تحتانی را تا زیر فلانج آن کاملا بصورت مرحله ای ( هر بار 20 سانتیمتر ارتفاغ) را با : ماسه ، شن ، خاک رس ، مخلوط و غیره که اندازه آنها 20 میلی متربیشتر نبوده و با رطوبت حدود 20% به تراکم 92% برسانید در مناطق خشک می توان جهت رسیدن به تراکم فوق از مصالح مورد نظر با آهک و آب به تراکم مورد نظر رسید در مناطقی که تراز آب زیر زمینی بالاست و یا دارای خاکهای لجنی و ریزشی می باشد باید اطراف منهول را با مخلوط رودخانه ای یاسیمان (بتن )انجام داد.مقدار پوشش اطراف و درگیری منهول با بتن به قطر منهول و مقدار فرورفتگی آن در آب بسته است.

نکته : هیچگاه به یکباره مصالح زیاد ب خصوص ملات با آب فراوان را در اطراف قطعات نصب شده منهول ها نریزید و این کار را بصورت مرحله ای انجام دهید.


پس از انجام مراحل نصب قطعه تحتانی ، قطعات میانی و در آخر قطعه فوقانی را نصب نمایید انتخاب فطعه را طوری انجام دهید که پس از نصب قطعه فوقانی مقدار 10 سانتی مترتا کف تمام شده جهت نصب دریچه مانده باشد.ارتفاع قسمت دریچه آ برش نخورده و حتی الامکان از 30 سانتی متر کمتر نباشد در محلهایی که بار ترافیکی بر روی منهول های پلی اتبلن اعمال میشود بر اساس استاندارد ذکر شده از دال بتنی استفاده و دریجه بر روی دال بتنی تعبیه گردد حدلقل اتعاد دال بتنی 1/2 برابر قطر منهول و سازه آن بستگی به مقدار بار ترافیکی دقت نمایید تا منهولها بصورت کاملا عمود نصب شود و بطور مرحله ای اطراف آنها را پوشش و تراکم مورد نظر را ایچاد نمایید.

در منهول های با عمق بیش از 4 متر سکوی محافظ ( جان پناه ) استفاده نمایید در زمان حمل و نقل منهولها را از ارتفاع به پایین پرتاب نکنید و از ایجاد شوکهای شدید اجتناب نمایید با در نظر گرفتن اینکه منهولهای فوق دارای آنتی یو وی میباشند اما در مدت طولانی در برابر تابش مستقیم اشعه آفتاب قرار ندهید.

منهول ها دردو قطر 1000 و 1200 و با تنوع در ارتفاع طبق جدول زیر تولید میشوند.

منهول های ریزشی :

از دیگر روش های اجرایی منهول ها که در جاهایی با شیب های پر اختلاف در طراحی ها پیش می آید نوع اجرای " ریزشی " است که شرکت این مهم را نیز لحاظ نموده است

روش اتصال لوله دو جداره به منهول پلی اتیلن

اتصال لوله کاروگیت به خروجی منهول پلی اتیلن:

برای اتصال خروجی منهول های پلی اتیلن در سیستم های فاضلابی باید از اتصال تبدیل استفاده نمود. استفاده ازاتصال تبدیل در خروجی منهول پلی اتیلن به این علت انجام می شود که با توجه به وجود ذرات ریز و درشت در خروجی منهول پلی اتیلن لازم است این خروجی در حداکثر قطر باشد که ذرات معلق به لوله و متعلقات در خروجی نچسبد .برای اینکار لازم است قطر سوراخ خروجی برای لوله کاروگیت حداکثر 4000 در نظر گرفته شود .

روش نصب این سیستم بترتیب زیر می باشد :
اتصال لوله دوجداره پلی اتیلن (کاروگیت) به منهول پلی اتیلنی بایستی به نحوی باشد که آب بندی کامل صورت پذیرد .
1- برای رسیدن به شرایط استاندارد در اتصال لوله دوجداره پلی اتیلن (کاروگیت) به منهول پلی اتیلن باید ابتدا محل دقیق ورودی و خروجی ها معلوم گردد و قبل از نصب منهول در جای تعیین شده ، جای ورودی و خروجی بروی بدنه منهول سوراخ گردد .
2- این سوراخ توسط ابزار گرد بر و یا اره عمود بر بروی دیواره منهول پلی اتیلنی ایجاد می شود .این سوراخ متناسب با قطر خارجی لوله به علاوه تلرانس لازم برای نصب واشر آب بندی طبق فرمول زیر می باشد .
قطر سوراخکاری بروی بدنه منهول = قطر خارجی لوله + 10 میلیمتر برای واشر لاستیکی
3- سپس واشر آب بندی مخصوص را بروی دیواره منهول پلی اتیلن نصب می نمائیم .البته لازم است قبل از نصب واشر لاستیکی اطراف محل سوراخ را کاملا براده زدائی کنیم .
4- پس از اتمام سوراخکاری و واشر گذاری برای تمام ورودی و خروجی های مورد نیاز ، منهول پلی اتیلن را مطابق دستورالعمل استاندارد در محل خود جاگذاری و فیکس می نمائیم .
5- پس از فیکس نمودن منهول پلی اتیلنی و ثابت شدن آن باید لوله های ورودی و خروجی را در محل خود نصب نمود برای اینکار ابتدا باید با مواد روانکار واشر را روغنکاری و سپس لوله مورد نظر را با فشار بداخل تبدیل کاروگیتی فرو برد .